Žijeme v dobe, kedy deti čoraz menej siahajú po knihe, čítanie je pre ne nudnou a nezaujímavou činnosťou. Je to trend, s ktorým sa, najmä s pribúdajúcim vekom žiakov, stretávajú učitelia hlavne na hodinách literárnej výchovy. Dnešný učiteľ si tak nevystačí so zaužívanými metódami práce. Ak chce moderný učiteľ u žiakov vzbudiť záujem o literatúru a naviac docieliť, aby čítali s porozumením, na rozvoj čitateľskej gramotnosti musí uplatniť inovatívne metódy.
So žiakmi 7. ročníka sme si vyskúšali, ako to vyzerá v praxi. Do rúk dostali bežnú knihu, ktorú okomentovali svojím bežným spôsobom a dali jasne a hlasne najavo svoj nezáujem o čítanie. Až pokiaľ sa z čítania nestala hra, ktorá spočívala v interpretácii toho, čo sme prečítali. Štyroch žiakov sme poslali za dvere, my ostatní sme zahájili hlasné čítanie. Určili sme si jedného žiaka, ktorý bol upozornený, že musí dávať pozor, pretože jeho úlohou bude prerozprávať príbeh jednému zo spolužiakov, ktorý je za dverami. Postupne sme do triedy volali spolužiakov. Každý interpretoval to, čo si zapamätal z rozprávania predchádzajúceho žiaka, posúval rozprávanie ďalej, až sa nakoniec príbeh, respektíve to, čo z neho zostalo, dostalo do uší poslednému spolužiakovi. Ten príbeh ešte raz prerozprával.
Žiaci si začali uvedomovať, ako málo si z príbehov pamätajú, že čítajú, ale nevedia o čom, že to, čo posúvajú spolužiakom, ktorý príbeh nepočuli, lebo boli za dverami, sú len útržkovité informácie. Dokonca sa stalo, že vytvorili úplne nový príbeh, keď si nezapamätali, jednoducho si jednotlivé časti vymysleli. Začali medzi sebou súťažiť, kto si zapamätá viac, všetci sa odrazu dožadovali, že chcú príbeh interpretovať, prípadne, že chcú ísť za dvere. Do príbehov, ktoré sme čítali, boli takí zahĺbení, že im nevadil ani zvuk zvončeka a hre sme sa venovali aj cez prestávku.
Teší nás, že sa táto aktivita stretla u žiakov s pozitívnou odozvou, že sa dokonca sami pýtajú, kedy budeme pokračovať a čo budeme čítať.
To, čo žiaci vnímajú ako hru, my vnímame ako príležitosť zdokonaľovať čitateľskú gramotnosť žiakov. Zlepšovať úroveň čítania, porozumenia textu, rozvíjať čitateľské schopnosti, zručnosti, samostatnosť a tvorivosť žiakov pri práci s textom.
S podobnými aktivitami budeme pokračovať počas celého školského roka. Veríme, že tak prispejeme k vzbudenie záujmu o čítanie, o knihy, o literatúru.
Mgr. Lucia Mináriková, učiteľka slovenského jazyka a literatúry