Tento školský rok sme po prvýkrát otvorili šachový krúžok, ktorý zaznamenal veľký záujem u našich žiakov všetkých ročníkov.
Šach je hra, ktorá vznikla v 6. storočí nášho letopočtu. na území Indie. Odtiaľ sa rozšírila do celého sveta. Pôvodne bola braná ako hra kráľov, teda hra len pre pár vyvolených a využívali ju na učenie sa taktiky a stratégie boja. Postupne sa rozšírila medzi všetky vrstvy ľudí. V dnešnej dobe je súčasťou vzdelávacieho kurikula vo viacerých štátoch sveta. Vznikol medzinárodný projekt Šach na školách, ktorého hlavnou myšlienkou nie je vychovať z každého dieťaťa vrcholového šachistu, ale využiť šach ako nástroj na zlepšenie výučby. Šach pomáha žiakom v nasledujúcich oblastiach:
Pozornosť - deti sa učia chápať výhody pozorného sledovania a koncentrácie. Ak nedokážu sledovať, čo sa deje, nemôžu vhodne reagovať bez ohľadu na to, aké sú múdre.
Predstavivosť - Deti sú nútené si predstaviť rôzne akcie v rôznom poradí, pred tým ako sa udejú. Túto vlastnosť rozvíjame u detí tým, že ich učíme si predstavovať budúce ťahy bez toho aby ťahali figúrkami.
Predvídanie - Deti sa učia najprv myslieť, potom konať. Po čase šach pomôže rozvinúť trpezlivosť a myslenie ako také.
Porovnávanie možností - Deti sa učia, že nemusia spraviť hneď prvú vec, čo ich napadne. Učia sa zvažovať rôzne možnosti a ich pre a proti. Rozhodovací proces je lepší, ak je podložený logikou.
Abstraktné myslenie - Deti sa učia odpútať od detailov a rôzne témy či koncepty použiť v rôznych ale súvisiacich situáciách.
Plánovanie - Deti sa učia si stanovovať ciele a určovať si konkrétne kroky vedúce k nim. Veľmi dôležité je, že sa učia v prípade potreby prehodnotiť svoje ciele, či plány na základe zmeny situácie.
Súčasné zvažovanie rôznych možností - Deti sa učia neupínať len na jeden možný plán. Paralelne zvažujú rôzne možnosti.Každý kameň má svoju hodnotu, s ktorou žiaci môžu pracovať – sčítavať, odčítavať, porovnávať, zistiť, kto vyhráva.
Hra šach spája v sebe transmisívne prístupy s konštruktivistickými. Dieťa sa naučí ťahať kameňmi, oboznámi sa so základnými pojmami a pravidlami, naučí sa napr. matovanie dvomi vežami. Samotnú šachovú partiu však tvorí samo, pričom môže využívať poznatky a skúsenosti, ktoré doteraz nadobudlo. Chyby, ktoré pri hre robí, majú dieťa posúvať vpred. Odporúčame časovú dotáciu 1 hodiny týždenne. Vyučovanie je zamerané hlavne na vlastnú aktivitu žiakov pri riešení problémov s využívaním šachovej súpravy – šachovnice a šachových kameňov. Mgr. Štefan Capák