• Náplň práce špeciálneho pedagóga

Školský špeciálny pedagóg: Mgr. Jana Zajacová

Konzultačné hodiny:

• pondelok 13.00 – 15.00
          • konzultácie v iných dňoch  sú možné po vzájomnej dohode

Kontakt: jana.zajacová@pb.skoladsa.sk

Náplň práce školského špeciálneho pedagóga:

Školský špeciálny  pedagóg je odborný zamestnanec, ktorý sa priamo podieľa na výchove a vzdelávaní žiakov so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami. Školský špeciálny pedagóg pracuje so žiakmi individuálne- priamo na vyučovacej hodine, individuálne-v učebni školského špeciálneho pedagóga alebo skupinovo. Hodiny  sú zamerané na tie oblasti, v ktorých majú títo žiaci deficity: techniku čítania, porozumenie čítanému textu, rozvoj sluchového a zrakového vnímania, pravo-ľavej a priestorovej orientácie, rozvoj slovnej zásoby a jazykového citu, základných matematických operácií a pod.

Práca so žiakmi

Hlavnou náplňou  práce školského špeciálneho pedagóga je priama práca so žiakmi so zdravotným znevýhodnením. Na hodine sa venuje rozvíjaniu tej kognitívnej funkcie, ktorú predchádzajúce diagnostické vyšetrenia odhalili ako problémovú. Časť hodiny je možné využiť aj na objasnenie edukačného obsahu, ktoré sa pri aplikácii bežných pedagogických metód zo strany vyučujúceho dieťaťu nepodarilo pochopiť. Ako pomôcky pri práci využíva odbornú literatúru, pracovné listy, špeciálne hry a cvičenia, špeciálne pomôcky vyvinuté pre pomoc deťom so zdravotným znevýhodnením.

Dôležitú úlohu špeciálno-pedagogickej intervencie tvoria aj rozhovory so žiakom, ktoré majú posilniť vzťah špeciálneho pedagóga a žiaka na základe dôvery, stimulovať aktivitu a snahu dieťaťa a súčasne ho motivovať do ďalšej práce.

Spolupráca s rodičmi

Termín na konzultáciu si rodičia môžu dohodnúť so špeciálnym pedagógom podľa potreby aj mimo konzultačných hodín. Témou takýchto stretnutí je výmena skúseností rodiča a učiteľa, hľadanie spoločného postupu pri edukačnom pôsobení na dieťa a pri zdolávaní jeho špecifických problémov.

Dôležitou súčasťou spolupráce s rodičom je aj kompletizácia povinnej  dokumentácie žiaka, spolupráca rodiny a školy pri plnení  školských povinností.

Spolupráca s odbornými zamestnancami a so špecializovanými zariadeniami

Špeciálny pedagóg podľa potreby spolupracuje s výchovným poradcom, asistentom učiteľa a odbornými poradenskými zariadeniami. Školský špeciálny pedagóg je sprostredkovateľom medzi školou, CPPPaP a CŠPP.

Spolupráca s vyučujúcimi

Školský špeciálny pedagóg je poradcom a pomocníkom triednych i predmetových učiteľov pri vzdelávaní žiakov so ŠVVP. Spolupracuje pri tvorbe individuálnych výchovno – vzdelávacích programov. Špeciálny pedagóg pomáha učiteľovi riešiť problémy žiakov so ŠVVP, ktoré sa objavili vo výchovno – vzdelávacom procese a narušili priebeh vyučovacej hodiny.